Sunday, February 4, 2007

Geocaching – Láska? Posedlost? Sport a zábava!

Už to bude rok co jsem začal s geocachingem – ultimátní kombinací turistiky, navigace, cyklistiky, dobrodružství, autoturistiky a slintání nad statistikami na netu :) V tomto článku se Vám pokusím přiblížit o čem geocaching doopravdy je, proč mě to tak baví a proč jsem jím postižen až do konce života :)

Nebudu popisovat podrobně co to geocaching je. Pokud vás to zajímá odkáži vás na skvělý článek na Navigovat.cz nebo na stránkyčeské komunity geocachingu . Nyní se vrhneme na to, proč mě geocaching tak baví. Geocaching totiž je:

1) Sport

Dlouho jsem hledal sport, který mě bude bavit tak, že mě zvedne od počítače a vyžene do přírody. Než jsem poznal geocaching, bavil mě akorát snowboarding, čundrování a pádlování. K těmto činnostem jsem se ale dostal jen jednou za čas, potřeboval jsem něco víc. Geocaching mi to nabízí. S kámošema podnikáme dlouhé geovýlety do okolních končin, na kole, pěšky nebo někdy i autem. Díky geocachingu mě hrozně začalo bavit jezdit na kole, protože výlet má hned nějaký cíl, na konci mě čeká odměna, nějaké zajímavé místo nebo dobrodružství. Ta motivace je tak silná, že mě dokáže vyhnat na nejvyšší horu v okolí, dokáže mě protáhnout bažinou, lesní školkou i smrdutým kanálem pod dálnicí :) Právě na takové zážitky se pak nejvíc vzpomíná v duhu: „To takhle jednou keška byla jenom 500 m, tak jsme sjeli z cesty a vydali se za šipkou“

2) Dobrodružství

Pohybovat se v neznámé krajině jenom s mapou a GPSkou mě hrozně baví. Hledat záchytné body, odhadovat vzdálenosti a určovat směr je docela zábava. Při dohledávání se ještě musíte chovat co nejvíc nenápadně a reakce okolních mudlů mohou být velmi zajímavé. Třeba na jedné kešceuprostřed křižovatky jsem věděl, že to musí být v kameném podstavci. Po hodině nenápadného hledaní jsem se naštval, začal jsem se plazit po kolenou okolo podstavce a odsunovat kameny. Přišla ke mně rozlícená paní: „To tady chcete rozebrat nebo co?“ „Ne promiňte já tu jen hledám takový poklad…“. Zděšeně se na mě podívala a zdrhla :)

Nejsou ale jenom tradiční kešky, existují také multi keše a mystery keše. Při multinách jdete od stage ke stagi, na místě zjišťujete indicie, které vás posunou dál a adrenalin narůstá. Na jedné multině jsem třeba měl od majitele jednoho penzionu vyzvědět, jak se jmenuje jeho pes a podle toho dopočítat souřadnice :)

Mysterky mě baví ještě víc, většinou musíte doma něco vyluštit, abyste vůbec získali souřadnice. Musel jsem třeba rozluštit tajemství mayského písma , pomocí speciálních brýlí a ultrafialového světla přečíst písmo psané neviditelným inkoustem nebo rozluštit tajemnou šifru z druhé světové války.

3) Rozšíření obzorů

Keše nejsou na ledajakých místech. Ten, kdo kešku zakládá Vám chce zpravidla něco ukázat, nějak Vás pobavit nebo poučit. Díky geocachingu jsem se podíval třeba na taková místa jako místo, kde se opravdu odehrála vražda ze seriálu Případy Majora Zemana – Studna, hrad Karlík , ostrovuprostřed Vltavy, na který se dá dostat jenom lodí, skalní útvar Ďáblova prdel nebo třeba vojenská pevnost Hanička . Těch míst je strašně moc, každá keška je jedinečná. Dokonce i v dobře známých lesích bezprostředně kolem mého domova jsem se dostal na krásné vyhlídky , o kterých jsem neměl ani tušení.

4) Možnost získat nové přátele

Komunita českého geocachingu exponenciálně narůstá, odhadem hraje geocaching v česku cca 10 000 lidí. Nemluvím o světě, protože geocaching je hra celosvětová a počet hráčů na celém světě se určitě počítá ve stotisících. Už hodněkrát se mi stalo, že jsem u keše potkal jiné kačery, skvěle si s nimi pokecal a obešel třeba ještě pár dalších keší. Jádro komunity tvoří hlavně třicetiletí programátoři a rodinky s dětmi, ale blýská se na lepší časy, stále více se objevují i mladí lidé a holky .

Komunita pořádá taky tzv. eventy, jako tradiční geopivo , nebo originální geoskořápky , kde se tito lidé sejdou, pokecají, vymění si travelbugy a dokonce si mohou tento event i zalogovat. S kámošema se třeba v květnu chystáme na první velký český geozávod – v určitém prostoru se naráz zveřejní přibližně 40 keší a kdo jich najde víc vyhraje.

5) Upevnění stávajících přátelství

Pokud se Vám podaří nadchnout pro geocaching i vaše stávající přátele, vše vás hned bude víc bavit. Mě se to podařilo a tak jsme zažili hodně geovýletů, hromadných odlovů po Praze a při tom jsme zažili spousta zážitků, které nás všechny posílily a upevnily naše přátelství. A věřte že nadchnout někoho pro geocaching je snadné. Vemte ho párkrát na nějakou keš, nejdřív na tradiční, pak zkuste nějakou zajímavou multi, poraďte mu jak najít nějakou svojí keš bez GPS jenom za pomocí mapy.cz a uvidíte, že do týdne bude hledat kde nejlevněji sehnat GPSku :) A jakmile už někdo pokročí tak, že má svojí vlastní GPSku (i když tvrdí že to je jenom PDA pro navigaci v autě), geocaching už ho nepustí…Pak i oni začnou zakládat svoje vlastní kešky, budete se vzájemně předhánět kdo bude mít víc FTF a jednou třeba svému kámošovi nadělíte k dvacetinám místo dárku dobrodružnou kešku a on bude mít děsnou radost :)

6) Názorná ukázka praktického využití nejmodernějších technologií

Když jsem byl dítě, vždycky jsem si představoval, jak na mapě bude vidět, kde se doopravdy nacházím a jakým směrem se pohybuji. Nakonec mám vlastní GPS a ona to je pravda! Navigace s GPS je pohodlná a pro takové technické hračičky jako já neodolatelná. Na geocaching používám svojí Nokii 6681 s Bluetooth GPS modulem, skvělý software SmartComGPS a kvalitní turistické neskenované mapy od Shocartu. Kromě slabé výdrže baterky mobilu si to nemůžu vynachválit.

Geocaching se navíc organizuje výhradně pomocí internetu, denně sleduji nejnovější kešky v ČR a kochám se svým profilem s detailními statistikami ulovených keší. Geocaching prostě využívá maximum ze spojení internetu a satelitní navigace, např. pokud nemůžu keš najít, zapnu mobilní Operu a na wapových stránkách zjistím nápovědu nebo logy předchozích nálezců.

A nejen to…

U geocachingu totiž platí, že čím víc máte keší, tím víc vás to bude bavit. Budete vyhledávat to „předkeškové vzrušení“, kdy jste tak 200 m u keše a ta vzdálenost se pořád snižuje…Možná dopadnete jako někteří závisláci, kteří mají u sebe vždy GPS a práznou keš (co kdyby náhodou narazili na krásné místo, které si keš prostě zaslouží). Takže pokud se chcete mít zajímavého koníčka, který Vás vždy nějak překvapí, neváhejte a začněte s geocachingem!

No comments:

Post a Comment