Friday, August 27, 2010

Jak používat Facebook bez webu facebook.com

Facebook (FB) v dnešní době jede. Kdo na něm není, ochuzuje se o spoustu zajímavých informací nejenom od svých kamarádů. Na Facebooku mi ale vadí čas strávený na jejich webu. Využívají spoustu sociálních technik, které uživatele nutí být na webu co nejdéle = větší zisk z reklamy. Uživatel tak snadno podlehne "lajkování" stránek "které by se mu mohly líbit", "friendování" přátel, "které by mohl znát", hraní blbostí, které hrají jeho kamarádi atd. Tím ale já nechci trávit čas - chci sledovat, co je nového, komentovat, občas něco na FB napsat, chci chatovat přes Facebook chat, chci číst notifikace a chci vidět, jak se blíží eventy, kterých se účastním. A to jde v pohodě i bez webu facebook.com.

Nejdřív to nejdůležitější - sledování feedu vašich přátel. Objevil jsem skvělou webovou službu HootSuite. Ta umožňuje sledovat feedy z různých webových služeb na jedné stránce vedle sebe. Já přes to sleduji Facebook, Twitter a LinkedIn. Konkrétně u FB jde dělat všechno co na webu - náhledy fotek, komentování, lajkování. Publikování toho taky hodně umí - vygeneruje např. náhled odkazu. A hlavně si můžu vybrat, do jakých sítí chci publikovat, takže nemusím do všech sítí publikovat stejný obsah.

Facebook Chat používá dnes více lidí než ICQ. Jeho webové rozhraní je ale příšerné. Často se to odpojuje, někdy zpráva nedojde, někdy víckrát, hrůza. Naštěstí jde FB chat přidat do libovolného Jabber klienta. Já používám instant messenger Digsby, který už má FB chat zabudovaný (a spoustu dalších IM sítí). Pak vůbec neřeším, na jaké IM síti uživatel zrovna je.

Facebook Events (odmítám český překlad události, jsou to akce) jsou taky užitečná  věc. Organizace akcí je jednoduchá a jasně pak vidím kdo jde a kdo ne. Dají se jednoduše zorganizovat i masové akce. Abyste viděli, kdy akce bude a co se bude dít nemusíte chodit na facebook.com. Facebook umožňuje sdílet akce ve formátu iCal. Tomu rozumí různé kalendáře, já používám Google Calendar. FB akce mám pak přehledně ve svém kalendáři (a automaticky i ve svém Android mobilu). Odkaz na exportování akcí do iCalu najdete dole na facebookové stránce s akcemi. Nebo to lze taky provést přes službu FBCal, ta umí do Vašeho kalendáře přidat také narozeniny vašich kamarádů.

Poslední nutnou věcí jsou notifikace - je důležité vědět, když vás někdo otaguje na fotce, když vás někdo požádá o kamarádství, nebo reaguje na váš comment. Zde je nastavení jednoduché, Facebook umožňuje notifikace zasílat na e-mail, takže zamiřte do nastavení Facebooku.

Uvedenou čtveřici nástrojů používám už přibližně měsíc a jsem velmi spokojen. Neztrácím čas na webu facebook.com a přitom nepřicházím o nic, co Facebook nabízí. Tyto nástroje jsou v lecčems i lepší - ve feedu vidím i Twitter a LinkedIn, Facebook chat mám spolehlivý a integrovaný do IM a kalendář akcí mám více přehledný a synchronizovaný s mobilem.

Friday, June 11, 2010

Videa a fotky z celého roku v USA

Jsem zpátky z USA, kde jsem studoval na Kansas State University. Hodně jsem toho zažil a viděl a o mnohém vypovídají videa, která jsem natáčel. Zde jsou ty nejzajímavější z celého roku:













































No a jestli vás zajímají fotky, tak ty jsou všechny na mojí Picasse.

Wednesday, April 21, 2010

Wordpress jako CMS? Proč ne!

Dostal jsem zakázku vytvořit víceméně statické stránky, musejí ale být později administrovatelné přes web bez mé pomoci. Přemýšlel jsem, jestli to udělám v CakePHP, ale nakonec mi přišel jednodušší nějaký Content Management System (CMS). Hodně jsem slyšel o Wordpressu, ale to je systém především na správu blogu nebo internetového magazínu. Půjde nasadit i na statický web? Přišel jsem na to, že jde a velmi dobře.

Wordpress je open-source systém, který běží na PHP a MySQL, takže ho nainstalujete na každý běžný server. Instalace byla až trapně jednoduchá. Nakopíroval jsem tam soubory, zobrazil stránku v prohlížeči a Wordpress mě vedl vším nastavením za ručičku. Defaultně se ale Wordpress chová jako blogovací systém, na první stránce máte seznam posledních blogpostů. Jde tomu ale snadno pomoct. Wordpress podporuje dva typy příspěvků - Posts a Pages. Vás zajímají Pages, statické stránky. A v poslední verzi Wordpressu lze v nastavení zvolit jednu Page jako výchozí - seznam posledních blogpostů je pryč. Opět přes webové nastavení Wordpressu odstraníte widgety typické pro blog (archiv příspěvků, poslední kometáře) a přidáte widget se seznamem statických stránek, který bude vaše menu. A máte základ vaší webové stránky hotov.

S tím, že webová stránka beží na Wordpressu jsem najednou získal spoustu věcí navíc:

  • pěkné a přehledné administrační rozhraní
  • web je přístupný vyhledávačům a je validní
  • jednotlivé stránky mají pěkné URL
  • snadné nahrávání souborů a obrázků
  • přístup k rozsáhlé databázi pluginů a užitečných widgetů
O pluginech se rozepíšu více. V průběhu vývoje si zákazník vzpomene, že chce na stránkách třeba kalendář. Stačí projít databázi pluginů a vybrat si nějaký z mnoha kalendářů. Já si vybral jeden dobře vypadající a včetně administrace. Pluginy jsou otestované, funkční a ušetří vám spoustu práce. Pokud chcete Wordpress používat jako CMS, doporučuji plugin CMS. Předělá administrační rozhraní tak, že je orientován na Pages. Posts jsou potlačeny. A přidá do admin rozhraní další vychytávky typické pro správu CMS. 

Říkáte si, že to je všechno pěkné, ale chcete mít pod kontrolou design stránky? Wordpress na to myslí. Především má databázi témat, kde jedním klikem obléknete Váš web do pěkného hávu. Někdy ale chcete se na designu vyřádit sami. Nejlepší je vybrat si podobné téma Vašim představám a upravit ho. Můžete to dělat  přes skvělé administrační rozhraní, na soubory přes FTP nemusíte vůbec šáhnout. Až na úpravu témat potřebujete znalost HTML, CSS a trochu PHP programování. Na ostatní činnosti to vůbec není potřeba. Takže vytvořit web s Wordpressem zvládne i středně pokročilý uživatel webu bez programovacích znalostí.

S Wordpressem jsem spokojen, web je snadno rozšiřitelný a ušetřil mi spoustu času. Ne nadarmo ho k září 2009 používalo 202 miliónů webů na celém světě a to číslo pořád roste. Podívejte se, jak můj web nakonec vypadá a tady je screenshot z administračního rozhraní:



Thursday, March 25, 2010

Jak levně procestovat USA

Už jsem ve Spojených Státech tři čtvrtě roku a mám za sebou hodně cestování. Před začátkem školy jsme viděli New York City, na podzim jsme podnikli road trip do Kalifornie, před Vánoci autem na východní pobřeží, po Vánocích snowbordování v Coloradu a na jarní prázdniny road trip na Floridu. Jsme studenti a tak se každý ušetřený dolar hodí. V tomto článku se s Vámi podělím o mé poznatky - jak si za levno užít Ameriku.

Co vidět
Amerika je obrovská země. Plně si to uvědomíte jenom na vlastní oči. A je tu toho spoustu k vidění. Nejzajímavější jsou obě pobřeží, ale i ostatní části Ameriky stojí za to. Doporučil bych především národní parky a města.
Národní parky jsou překrásné a jejich návštěva vyjde levně. Pokud plánujete víc národních parků, vyplatí se koupit roční permanentku za $100. Dají se tam napsat dva lidi, takže bude platit až pro dvě auta. Jinak zaplatíte okolo $25 za auto do jednoho parku. Kromě národních parků zde najdete i státní parky, které stojí pakatel nebo nic a také skrývají krásné poklady.
Americká města jsou v lecčems podobná a mě osobně po chvíli mrakodrapy omrzely. Jsou ale města, která mají přesto svůj charakter a stojí je za to navštívit. Z těch měst, která jsem navštívil to jsou: New York City, San Diego, Los Angeles, Las Vegas, Washington DC., New Orleans.
Vyhnul bych se turistickým atrakcím jako velké zábavní parky, vodní světy atd. Pro studenta jsou předražené. Najdou se ale výjimky jako Kennedyho Vesmírné Centrum na Floridě. Naopak muzea jsou mnohem levnější a ve Washingtonu DC jsou úplně zadarmo!

Čím cestovat
Ač ceny letenek jsou docela nízko, vyhnul bych se létání, pokud to není nutné např. z časových důvodů. Nejlépe Ameriku poznáte autem. Celá infrastruktura je na autech postavená, takže i když někam přiletíte, stejně si budete muset půjčit auto. Autu nahrává výborný systém dálnic, levnější benzín a opatrnější řidiči a tím pádem bezpečnější jízda. Benzín je 2-3x levnější než v ČR. Vzdálenosti jsou mnohem větší, ale řidiči to ani tak nepřijde. Nastavíte rychlost na palubním počítači, sundáte nohy z pedálu a držíte volant rovně :-) Další výhoda je, že uvidíte spoustu států po cestě, nikoliv jenom tu nejvíc profláklou oblast.
Jak auto sehnat? Na kratší dobu si můžete auto půjčit, je to docela levné. Pokud jste v USA déle, určitě se vyplatí auto koupit. Můj kamarád koupil Forda Tauruse v dobrém stavu za přibližně $4000 a pravděpodobně ho za trochu menší cenu na konci prodá. Máte pohodlí vlastního auta a výrazně ušetříte. Dojet někam autem je vždy výhodnější než tam letět. A veřejná doprava kromě největších měst prostě není.

S kým cestovat
Cestovat sám je nuda, chce to kamarády. Jejich volbu nechám na Vás. Přišli jsme na to, že ideální počet lidí na road trip jsou čtyři. Čtyři se v autě vejdou pohodlně a benzín vyjde levně. V pěti už by to bylo mačkání, jak s kufry tak na sedačkách. Dvě nebo víc aut bych nedoporučoval, protože čim víc lidí, tim se hůř domlouvá kam se pojede. Být ve čtyřech se vyplatí i kvůli ubytování - viz níže.

Kde spát
Pokud cestujete do oblasti, kde je teplo, doporučuji stan. Stan koupíte levně nebo Vám ho někdo půjčí. Ušetříte výrazně. Většina národních a státních parků má vyhrazená místa na kempování. Zaplatíte okolo $5 za auto a máte místo v lese se sedačkou a grilovacím krbem. Blízko měst se dá spát také v kempech. Vyjde to levněji než motel a občas to jde i zadarmo. Kempy totiž večer zavírají a otvírají až kolem osmé ráno. Pokud přijedete za tmy a pak si přivstanete, tak není nikdo kdo by po vás chtěl zaplatit.
Ale ne vždy to ve stanu jde a je také dobré se vysprchovat a zasurfovat na internetu. Na to jsou ideální motely. Osvědčilo se nám střídat noc ve stanu s nocí v motelu. Po celé Americe je síť motelů Motel 6. Mají nízké ceny a přijatelné vybavení pokojů. Jsou u každého většího města. Dostanete pokoj s koupelnou a dvěmi velkými postelemi. Tam se pohodlně 4 lidé vyspí. V tomto případě Vás to vyjde kolem $15 na jednoho. Bohužel ve většině motelů 6 se platí za wi-fi $3 na jeden počítač. Nejdřív proskenujte okolí, často chytíte internet od vedle zdarma. Jinak si to kupte na jeden počítač a potom přes kabel připojení nasdílejte na další počítače.
Někdy ale budete chtít bydlet v centru velkého města a nasát atmosféru. Tam motely 6 nejsou, ty jsou u dálnic. Volba tedy padá na hostel. Nejdřív si zmapujte terén na internetu. Nevěřte moc internetovým cenám, téměř vždy jsou v reálu vyšší. Normální cena je okolo $20 na noc na osobu. Budete ale v pokoji pro 6-10 lidí na palandě. Berte raději hostely patřící do nějaké skupiny, třeba Hostelling International. U no-name hostelu vás může čekat nějaké špinavé překvapení. Většina hostelů ale nabízí snídani a wi-fi zdarma a můžete tam potkat super lidi. Na pár nocí ve velkých městech se to určitě vyplatí.

Co jíst a pít
Nejvíc se rozhodně vyplatí fast-foody. Jsou všude, je to levné a víte, co můžete čekat. Jídlo je tučné, takže toho nemusíte jíst tolik. Když si vybíráte, soustřeďte se na tzv. Value Meals. Vždy se vyplatí dát si dva nebo tři value meals než normální menu. Třeba v Burger Kingu mají Whopper Jr. za $1, který se velikostí rovná normálnímu Whopperu v ČR. Ve Wendy's mají Jr. Bacon Cheesburger za $1.30. V McDonaldu mají dvě jablkové taštičky za $1. Dívejte se po speciálních akcích, třeba v Arby's mají 5 malých jídel za $5. Z toho se mohou najíst dva lidi. Dobrý nápad je také Subway - footlong bageta za $5. Pokud si tam necháte dát všechnu zeleninu, nemůžete to skoro sníst (a Subway je taky trochu zdravější). V Little Ceasars mají velkou pepperoni pizzu za $5 - z toho se taky nají dva lidi. Občas se vyplatí nakoupit suroviny ve Wallmartu a udělat si večeři na ohni nebo namazat bagetu.
Pijte vodu! To je velký rozdíl oproti Evropě, voda je ve všech fast-foodech zdarma. Stačí říct "cup of water" a dostanete vodu zdarma (pokud řeknete "water" dostanete placenou balenou vodu). Nápoje si také můžete neomezeně doplňovat. Proto se nevyplatí menu (obvykle stojí $6) - dva value burgery jsou víc než jeden normální, hranolky stejně nechcete a vodu máte zdarma. A máte večeři i s pitím za $2. S alkoholem se dělají hrozné obštrukce, dejte na to pozor. Musí Vám být nad 21 a musíte mít pas. Nakupujte v Liquor Store, protože pivo z Wallmartu má snížené procento alkoholu. Vyplatí se víno v takové velké krabici s pípou za $13. Stačí pro 4 lidi a je dobré. Popíjejte ale jenom na pokoji nebo v přírodě kde si jste jistí, že nikdo nepřijde.

Tyto rady jsme dodržovali na našem posledním road tripu z Kansasu na Floridu a se vším všudy (doprava, jídlo, ubytování, vstupy, Kennedy Space Center) nás to vyšlo přibližně na $400 na jednoho. A že jsme si to užili! (video: část 1 / část 2)